SZCZECIN   MOIM   MIASTEM  

                                                                                             

                  25 lutego​ 2023 r. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników zaprasza na jubileuszowy X Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego​ w Szczecinie. Organizowana od 2013 r. przez nas impreza cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tegoroczna jubileuszowa dziesiąta edycja odbędzie się pod hasłem „Szczecin moim miastem”. Po ustąpieniu pandemii wracamy do starej formuły rozpoczęcia imprezy w jednym miejscu i o tym samym czasie.

Miejscy przewodnicy z okazji swojego święta chcą podzielić się pasją do miasta, pokazać jego charakter i przybliżyć miejską przestrzeń, którą widzimy na co dzień, ale często nie znamy jej genezy ani historii, a czasem zastanawiamy się, co w danym miejscu powstaje i jaką będzie pełniło funkcję. Przybliżymy mieszkańcom i turystom kolejne ciekawostki, tajemnice i historie wybranych obiektów i zabytków Szczecina.

Pokażemy m.in. miejsca nowo otwarte (Muzeum Zduńskie Opowieści poświęcone urokowi pieców kaflowych, Motoeksperymentarium „Smyk” w Muzeum Techniki i Komunikacji czy z najdrobniejszymi detalami odremontowana Willa Lentza) i te, gdzie budowa dobiega końca, w których będzie można się dowiedzieć, jakie atrakcje zaoferują po otwarciu (Fabryka Wody). Pokażemy też obiekty na co dzień trudno dostępne dla mieszkańców (pięknie  odremontowana sala balowa w Pałacu Ziemstwa, cenne zbiory Archiwum Państwowego i Książnicy Pomorskiej, zaplecze stadionu Pogoni czy obiekty Browaru Bosman). Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych miłośnikach kultury, dla których atrakcją będzie możliwość zobaczenia zaplecza Teatru Lalek „Pleciuga” lub dla młodych fanów sportu zaplecza stadionu Pogoni.

 W tym roku dzięki współpracy z pracownikami Zamku Książąt Pomorskich po raz pierwszy mamy możliwość zaproponowania osobom z dysfunkcją wzroku lub słuchu zwiedzania dziedzińców zamkowych i okolic, dzięki oprowadzaniu sensorycznemu oraz w języku migowym.

 Także tradycyjnie kilka tras to pomysły autorskie przewodników. Będzie możliwość poznania miejsc związanych z czasami pogaństwa, początków chrześcijaństwa i reformacji lub z życiem kulturalno-rozrywkowo-gastronomicznym mieszkańców w okresie socjalizmu, a także zobaczenia najokazalszych budynków zaprojektowanych przez Wilhelma Meyera, poszukania śladów Twierdzy Szczecin, posłuchania krwawych historii oraz czy Szczecin był miastem szpiegów.

              W bieżącym roku do wyboru oferujemy 22 trasy, po których oprowadzi 30 naszych kwalifikowanych przewodników. Trasy uwzględniające wstępy do obiektów będą miały ograniczoną ilość uczestników, dlatego przygotowaliśmy po 2-3 grupy wchodzące do obiektów o różnych porach, aby więcej osób mogło je zobaczyć.

   

   

     Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 11.00 na Placu Lotników, a zakończy koncertem organowym w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba o godzinie 14.30. Jedynym wyjątkiem będą 2 grupy mające w planie zwiedzanie Fabryki Wody, gdzie trwają jeszcze prace budowlane i wykończeniowe (stąd możliwość wejścia będzie jedynie w godzinach przedpołudniowych) oraz 1 grupa wchodząca do Willi Lentza.

Dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ofertą tegorocznych tras i ograniczeniami dotyczącymi wstępów do zwiedzanych obiektów. Wykaz tras został zamieszczony na stronach internetowych www.zspip.pl oraz www.visitszczecin.eu   

 W związku z powyższym zwracamy się też z prośbą o wsparcie obchodów, poprzez poinformowanie mieszkańców i turystów o planowanym wydarzeniu. Program przebiegu X Międzynarodowego Dnia Przewodnika oraz trasy zwiedzania wraz ze wstępami do obiektów zamieszczone są na kolejnych stronach.

 

 W tym dniu uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się:

- gdzie były zlokalizowane i co kryły szczecińskie „dachy Paryża”?

- ile panoram miast Pomorza jest na freskach sali balowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego?

- kto i kiedy po raz pierwszy dokładnie opisał historię Szczecina?

- ilu kibiców może zająć miejsca na rozbudowanym stadionie Pogoni?

- co pozostało do dziś z Twierdzy Szczecin?

- gdzie zachowała się reklama Pewex-u?

- ile aut marki Stoewer można zobaczyć w Muzeum Techniki i Komunikacji?

- dlaczego Szczecin był owładnięty szpiegomanią lat 50.?

- jakiej maści był koń przeznaczony Trygławowi?

- ile basenów i zjeżdżalni będzie w Fabryce Wody?

Wiele tras ze względów na wstęp do obiektów podlega ograniczeniom ilościowym osób, dlatego w bieżącym roku bezpłatne bilety na uczestnictwo w grupach z limitowanymi wstępami do obiektów będą dostępne od 17.02.2023. godz. 11.00  Rezerwacja internetowa biletów na stronie:www.accredi.pl/dzienprzewodnika2023

 

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu szczecińskich przewodników

Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników

 

 

                                                                                     Maciej Dobromilski – prezes

X Dzień Przewodnika Turystycznego – „Szczecin moim miastem” - 25 lutego 2023.:

22 TRASY, 31 GRUP. Wszystkie grupy z wyjątkiem 1A, 1B i 6B wyruszają o godz. 11.00 z pl. Lotników

 

Trasy ze wstępami do obiektów z ograniczoną ilością uczestników, konieczna wcześniejsza rezerwacja biletów. Bezpłatne bilety będzie można rezerweować od 17.02.2023. godz. 11.00 Rezerwacja internetowa biletów na stronie: www.accredi.pl/dzienprzewodnika2023

1.A Fabryka Wody – aquapark i edukacja – Wewnątrz dowiemy się, jakie atrakcje wodne (baseny, zjeżdżalnie) oraz edukacyjne wystawy tematyczne będą atrakcją po otwarciu obiektu (max. liczba uczestników – 25) Godzina i miejsce zbiórki: 9:55, przed sklepem Stokrotka na ul. 1 Maja 43, teren budowy - wymagane płaskie obuwie

1.B Fabryka Wody – aquapark i edukacja – Wewnątrz dowiemy się, jakie atrakcje wodne (baseny, zjeżdżalnie) oraz edukacyjne wystawy tematyczne będą atrakcją po otwarciu obiektu (max. liczba uczestników – 25) Godzina i miejsce zbiórki: 11:20, przed sklepem Stokrotka na ul. 1 Maja 43, teren budowy - wymagane płaskie obuwie

2.A Nowinki techniczne Technoparku i Muzeum Techniki i Komunikacji – w programie wejście do obiektów przeznaczonych dla miłośników techniki (max. liczba uczestników – 30) należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej

2.B Nowinki techniczne Technoparku i Muzeum Techniki i Komunikacji – w programie wejście do obiektów przeznaczonych dla miłośników techniki (max. liczba uczestników – 30) należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej

3.A Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony z wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25)

3.B Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony z wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25)

4.A Stadion Pogoni – dla kibiców i nie tylko – zwiedzanie zaplecza stadionu z częścią na co dzień niedostępną dla kibiców, po czym spacer po Pogodnie (max. ilość uczestników – 25) należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej

4.B Stadion Pogoni – dla młodych kibiców – rodzinne zwiedzanie zaplecza stadionu z częścią na co dzień niedostępną dla kibiców (max. ilość uczestników – 25) należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej

4.C Stadion Pogoni – dla kibiców - czy będzie mistrzostwo na nowym stadionie? – zwiedzanie zaplecza stadionu z częścią na co dzień niedostępną dla kibiców (max. ilość uczestników – 25) należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej

5.A Browar Bosman ze spacerem po Pomorzanach (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat) obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej

5.B Ciekawe połączenie historii, czyli Archiwum Państwowe i Browar Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat) obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej

6.A Odrestaurowana Willa Lentza i nie tylko – spacer wzdłuż al. Wojska Polskiego obok budynków najbogatszych szczecinian, połączony ze zwiedzaniem Willi Lentza. (max. liczba uczestników – 25)

6.B Historia rodziny Lentz i jej Willi – zwiedzanie Willi Lentza (max. liczba uczestników – 25) Godzina i miejsce zbiórki: 11:30, na al. Wojska Polskiego 84, przed wejściem do willi

 1. Książki i kafle – spacer po Śródmieściu połączony z wizytą w Książnicy Pomorskiej i nowo otwartym muzeum historii pieców kaflowych Zduńskie Opowieści (max. liczba uczestników – 20)
 2. 3 w 1, czyli Muzeum Zduńskie Opowieści, Archiwum Państwowe i Pałac Ziemstwa z salą balową – spacer po centrum połączony z wstępem do 3 wyżej wymienionych obiektów (max. liczba uczestników – 20)

Trasy tematyczne – bez limitu ilości uczestników:

9.A Zamek „zmysłowy” – na migi – spacer po dziedzińcach zamkowych oraz okolicy Zamku Książąt Pomorskich dla osób z dysfunkcją słuchu (oprowadzanie w języku polskim z tłumaczeniem na język migowy)

9.B Zamek „zmysłowy” – sensorycznie – spacer po dziedzińcach zamkowych oraz okolicy Zamku Książąt Pomorskich dla osób z dysfunkcją wzroku (poznawanie zabytku poprzez dotyk)

9.C Castle of the Pomeranian Dukes in English - visiting the courtyards of the castle and the surrounding area (oprowadzanie w języku angielskim)

 1. Pogański/chrześcijański Szczecin, czyli coś się kończy, coś zaczyna – spacer do miejsc związanych ze średniowiecznym Szczecinem
 2. Ewangelicki Szczecin – pięć wieków historii miasta – spacer przedstawiający historię rozwoju reformacji w Szczecinie
 3. Nie samym chlebem człowiek żyje – życie kulturalno-rozrywkowo-gastronomiczne Szczecina – spacer do miejsc, w których w czasach socjalizmu funkcjonowały najsłynniejsze szczecińskie lokale
 4. Śródmieście jakiego nie znacie – spacer poparty dużą ilością zdjęć obiektów już nie istniejących
 5. Cuda na fasadach z wstępem do Pałacu Ziemstwa Pomorskiego – spacer po śródmieściu do kamienic z najpiękniejszymi fasadami oraz wstępem do odremontowanej sali balowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego
 6. Szczecin oczami burmistrza i kronikarza Paula Friedeborna – spacer z opowieścią o znanym kronikarzu i szczecińskim włodarzu Szczecina i jego postrzeganiu miasta
 7. Śladami wybitnego architekta Wilhelma Meyera-Schwartau – spacer do okazałych budynków zaprojektowanych przez znanego szczecińskiego architekta
 8. Szczecin – miasto szpiegów – podczas spaceru otrzymamy odpowiedź na pytania, jakie działania podejmował polski wywiad w niemieckim Stettinie i dlaczego w latach 50. Szczecin był ogarnięty szpiegomanią
 9. Szlakiem Twierdzy Szczecin od Fortu Wilhelma do Fortu Prusy – na spacerze dowiemy się jak zmieniał się obszar twierdzy i co pozostało do dziś z Twierdzy Szczecin
 10. Krwawe historie z dawnych czasów, czyli toporem, ogniem i szczurem – w trakcie spaceru poznamy opowieści o pomorskiej szlachciance Sydonii, niegrzecznych dzieciach i średniowiecznej kobiecie-kacie oraz dowiemy się kto zabił smoka
 11. Cmentarz Centralny – od kaplicy do kaplicy – spacer po cmentarzu (należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej)
 12. Sentymentalny spacer po Szczecinie
 13. St͡ʂɛt͡ɕin auf Deutsch – Spaziergang in Stadtzentrum

 

KONKURS:

Uczestników zachęcamy do wykonania zdjęć podczas spacerów i przesłania ich na stronę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają nagrody niespodzianki

ORGANIZATOR  

Nasi główni partnerzy:   

    

 

Nasi partnerzy: